Uut tüüpi taevakehad

   Teadlased on maailmaruumist avastanud taevakehade paari, mis kõigutab seniseid teooriaid planeetide ja tähtede tekkimisest, kuna tegemist on planeeditaoliste objektidega, mis ei ole seotud ühegi konkreetse tähesüsteemiga.

   Selliseid taevakehasid, mida astronoomid on hakanud nimetama planeemodeks, on maailmaruumist avastatud ka varem, kuid mitte kunagi paarissüsteemina, vahendab BBC viitega ajakirjas Science avaldatud artiklile.

   Kaksiktaevakeha eripäraks on asjaolu, et nad tiirlevad ümber teineteise, selle asemel et liikuda orbiidil ümber mõne suurema taevakeha.

   Ametlikku nimetust Oph 162225-240515 ehk lühendatult Oph 1622 kandev paar asub meist ligikaudu 400 valgusaasta kaugusel Maokandja tähtkujus (lad. Ophiuchus). Teineteisest lahutab paari kaks korda suurem vahemaa kui Päikest ja Pluutot.

   Teadlastele tuleb üllatusena, et selline taevakehade paar üldse eksisteerib ning selle päritolu ja hilisema arengu kohta puuduvad täpsemad teadmised.

   Arvatakse siiski, et Oph 1622 võis olla tekkinud ligemale miljon aastat tagasi tähtedele sarnasel moel kontsentreeritud gaasipilvest, kuid mõlemad selle osad on liiga madala temperatuuriga, et olla päris tähed.

   Samas ei peeta neid päikesest ligikaudu sada korda väiksemaid objekte ka planeetideks, kuna tõenäoliselt ei tekkinud nad samal moel nagu Päikesesüsteemi planeedid.

   Teadlased peavad avastust igastahes ülimalt tähelepanuväärseks ning loodavad välja uurida, kas sellised taevakehad on maailmaruumis levinud või harv nähtus. 

 

Postimees